10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 ήταν η 10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Με κοινό σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή» στο ΕΕΕΕΚ Έδεσσας, σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Έδεσσας «Παύλος Χαρτομαζίδης», υλοποιήσαμε δράσεις προκειμένου να αναδειχθεί η θεμελιώδης σημασία της σωματικής άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία και την ευημερία του ατόμου:

*Δρόμος Υγείας και Ευεξίας: περπάτημα για 2023 μέτρα.

*«Πράσινες» αθλητικές δραστηριότητες με τη συμπερίληψη κάποιου περιβαλλοντικού στοιχείου - Πάρκο Καταρρακτών & Μικρών Καταρρακτών.

*Συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Έδεσσας για την υλοποίηση των δράσεων.

*Δημιουργία καλλιτεχνικών αφισών με θέμα τις πατούσες μας!

Μαθητές και καθηγητές των 2 Σχολείων περπάτησαν μαζί μέχρι το Πάρκο των Καταρρακτών και εκεί έκαναν μαζί κάποιες
αθλητικές δραστηριότητες, ζωγραφική κ.α. Μετά περπάτησαν μέχρι το Πάρκο Μικρών Καταρρακτών και συνέχισαν Περιβαλλοντολογικές Δραστηριότητες.

Aperipatos.jpgkataraktes1.jpgkataraktes2.jpgmikraKataraktakia1.jpgmikraKataraktakia2.jpgpatoysa1.jpgpatoysa2.jpg