Εργαστήριο Πληροφορικής

Γενικές πληροφορίες για το Εργαστήριο Πληροφορικής μας.

PCLab7

Στο χώρο του σχολείου μας λειτουργεί αίθουσα πληροφορικής εξοπλισμένη με 7 σταθερούς σταθμούς, συνδεδεμένους σε τοπικό δίκτυο, εργασίας και 1 φορητό. Επιπλέον για τις ανάγκες των μαθημάτων διατίθονται περιφερειακές συσκευές, όπως εκτυπωτής, σκάνερβιντεοπροβολέας και διαδραστικός πίνακας

Στο Eργαστήριο διδάσκεται σε όλα τα τμήματα του σχολείου το μάθημα της πληροφορικής. Στόχος του μαθήματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές το ρόλο της τεχνολογίας της πληροφορίας στη κοινωνία μας, να αναπτύξουν άνεση στη χρησιμοποίηση του Η/Υ και να καταλάβουν βασικες ένοιες της στο χώρο των Η/Υ, όπως τι είναι τα "Λειτουργικά συστήματα", οι "εφαρμογές", το "διαδίκτυο". Έτσι, τους δίνονται οι απαραίτητες γνώσεις για την χρήση του λειτουργικού συστήματος "Windows", χρηση και του λειτουργικού συστήματος "Ubuntu", την χρήση εφαρμογών Γραφείου, όπως το Word (κυρίως), αλλα και Excel και Power Point, την αναζήτηση πληροφοριών στο internet και την χρήση του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail).

PCLab8
 Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω είναι οι μαθητές να αναγνωρίζουν πως και που χρησιμοποιούνται οι Η/Υ σε δραστηριότητες που λαμβάνουν χώρα στην εργασία μας, στο σπίτι μας και γενικότερα στη καθημερινή μας ζωή.

Στο Εργαστήριο Πληροφορικής μας, γίνονται όλες οι ενημερωτικές ομιλίες, παρουσιάσεις και οι εκπαιδευτικές προβολές.

PCLab2